Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdraví

Příspěvky

Roztroušená skleroza 2

21. 4. 2007

V předchozím článku jsme vás seznámili s tím, co vlastně roztroušená skleróza je, jak se projevuje atd. 

Dnes si povíme o diagnostice a možnostech léčení této nemoci a jako takový malý bonus vám přinášíme také krátký rozhovor.

 

Roztroušená skleroza 1

21. 4. 2007

Psal se rok 1838 a anglický lékař Robert Carswell podrobně zaznamenal patologické změny mozku a míchy pacienta s roztroušenou sklerózou. V té době nikdo netušil, co nemoc s názvem roztroušená skleróza způsobuje. Nemoc byla pokládána za smrtelnou, léčiva neexistovala, proto bylo na nemocného aplikováno všechno možné, například elektroléčba.
 

Rakovina kůže

21. 4. 2007

To mě přece nehrozí, pravidelně se mažu krémem na opalování. Omyl! Prakticky neexistuje člověk, kterého rakovina kůže neohrožuje. Rozdělení lidí do skupin dle náchylnosti ke spálení jistě znáte. Pojďme si tedy povědět něco o samotné rakovině, jaké známe druhy nádorů a jak je rozeznat od znaménka.
 

Bolí Vás hlava?

21. 4. 2007

Hlava občas bolí každého. Nevyspání, stres nebo příliš vydýchaný vzduch v malém prostoru vyvolá bolest velice lehce. My se dnes s bolestí hlavy seznámíme trochu blíže a řekneme si, jak obyčejnou běžnou bolest rozeznat od onemocnění, jakým je například migréna.
 

Tetanus aneb co se v hlíně skrývá

21. 4. 2007

Tetanus je ranná infekce, kterou vyvolává neurotoxin Clostridium tetani. Projevuje se křečemi kosterního svalstva. Jeho prognóza je vážná. Neurotoxin se běžně nachází ve stolici domácích zvířat (např.kůň), ale i člověka
 

Lupénka - psoriázis

21. 4. 2007

Dnes se seznámíme s dalším onemocněním postihujícím kůži.

Je to chronické kožní onemocnění, vytvářející oblasti červených splývajících pupínků krytých stříbřitě lesklými šupinkami. Existují však lupenky, které postihují klouby (psoriazy artropatické) a celý kožní povrch (psoriasis erythrodermie). Postihuje asi 12% populace, stejně ženy i muže.
 

Atopický ekzem

21. 4. 2007

Jedním z chronických kožních onemocnění je atopický ekzem. Obvykle začíná v dětství ( asi 15% dětí) a po pubertě většinou zmizí ( přetrvá asi u 3% lidí). Je součástí onemocnění, kam patří senná rýma, astma a kopřivka.
 

Nealkoholické nápoje - víte co pijete?

21. 4. 2007

Nemají prakticky žádnou energetickou hodnotu. Pokud neobsahují umělá sladidla, jsou jen velkým zdrojem cukru. Nápoje vyráběné z ovoce mohou obsahovat malé množství vitamínu C. Některé nápoje jsou syceny oxidem uhličitým - limonády, minerální vody.
 

Pijete dostatečně aneb pitný režim

21. 4. 2007

Lidé přežívají týdny bez jídla, ale přežijí jen několik dní bez vody. Většinou to bývá 2 - 3 dny. Nejdelší doba bez vody je prý 17 dní. U většiny dospělých osob tvoří voda asi 60% tělesné hmotnosti a 70% aktivní tělesné hmoty. Je ve všech buňkách, obsah se ale v různých tkáních liší.
 

Braňte se klíšťatům

21. 4. 2007

Konečně se objevilo sluníčko a teplo. Brzy bude léto a právě to je jedním z období největšího výskytu klíšťat.