Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roztroušená skleroza 2

21. 4. 2007

Jak se vyšetřuje?
Najdříve, stejně jako u jiných onemocnění, příjde na řadu anamnéza, kdy lékař sepíše vše důležité okolo zdravotního stavu pacienta, ale i stav nejbližší rodiny. Je tedy vhodné nic nezamlčovat a s každým problémem, i tím nejbanálnějším, se lékaři svěřit. Soupis pomůže určit diagnozu a případně nějaké jiné onemocnění vyloučit.

Dále následují tato vyšetření:

Lumbální punkce
Při tomto vyšetření se odebírá vzorek mozkomíšního moku pomocí punkční jehly z páteřního kanálu. Před odběrem je vpíchnuta znecitlivující látka, aby byla zmírněna bolest při odběru. Poloha při tomto vyšetření je v leže na boku, končetiny jsou přitáhnuty k bradě. Po výkonu setrváte hodinu ležet na břiše a dalších 8 hodin na lůžku.

Magnetická rezonance
Toto vyšetření slouží k dokonalému zobrazení mozku a míchy. Je založeno na pohybu vodíkových iontů, které jsou rozpohybovány magnetickým polem. Přístroj zaznamená signály iontů a vytvoří obraz orgánu. Samotný přístroj připomíná tunel. Pacient se uloží na lehátko, které pomalu do tunelu vjede. Protože se jedná o magnetický přístroj, nesmíte mít u sebe nic kovového.

Evokované potenciály

Při tomto vyšetření se zaznamenává aktivitu v mozku, které vzniká při určitých podnětech. Na vlasatou část hlavy se připevní malé elektrody. Jsou umístěny podle toho, která část se právě vyšetřuje. Výstup je napojen na počítač, který vše zpracovává.


Jak se léčí?
Podává se široké spektrum léků, kam patří například tyto skupiny:

- vitamíny skupiny B - zlepšují tkáňovou výživu nervů
- vitamíny E - navozují obnovu myelinu
- protizánětlivé léky
- cytostatika
- kortikoidy
- imunologická léčba
- vazoaktivní látky


Léčí se i přidružené onemocnění - osteoporoza, poruchy močení, zácpa a další.

Důležitá je také rehabilitace, zahrnující speciální cvičení proti stuhnutí svalů. Různá protahovací cvičení, která se liší dle stavu pacienta. K další pohybové aktivitě patří taichi, joga nebo hypoterapie. Jsou možné i lázně a masáže.

Úprava životosprávy - snížení hmotnosti, zákaz kouření, vyvarování se tepelným výkyvům (protože snáší lépe chlad než teplo).

V neposlední řadě je důležitá také psychoterapie.

Na závěr vám přináším rozhovor se slečnou Hankou Sibřinovou, která byla tak hodná a seznámila nás s průběhem její RS.

1. Jak dlouho žiješ s roztroušenou sklerozou a jaké byly tvoje první příznaky? Věnovala jsi jim pozornost?
První příznaky (porucha jemné motoriky na pravé ruce) jsem měla v červnu 1998. Protože jsem v té době hodně psala na počítači, myslela jsem si, že je to problém se zápěstím (něco jako syndrom karpálního tunelu) - pak jsem si nějakou dobu nebyla jistá, jestli si to nevymýšlím, protože problémy byly tu na pravé půlce těla, tu na levé, pravidelně se to střídalo. V květnu 1999 mi byla diagnostikována RS.

2. Jak si reagovala, když ses dozvěděla od lékaře diagnozu?
To už si moc nepamatuju, v podstatě jako kdyby přišla nevítaná návštěva, která mě sice zatím moc neobtěžuje, ale už zůstane navždycky. Už je to moc dlouho a slyšela jsem moc nemilých příběhů, takže ten můj "v pohodě" mi v paměti nijak výrazně nezůstal.

3. Jak reagovala rodina a tvé okolí? Měla si problém ve škole nebo v zaměstnání?
Rodina z eresky měla a má obavy a hodně mi pomáhá - ani mě neodsoudila, ani mě nebere jako "chudáčka", jsem pro ně prostě pořád člověk. Po osmi letech s RS je to z mého pohledu to nejlepší, co může nemocný člověk dostat, za to svojí rodině děkuju a děkovat budu pořád.
Lidé kolem mě nemoc museli akceptovat jako moji součást, tam jsem problém taky neměla. Nevím, jestli pomohlo i to, že jsem se za nemoc nestyděla (nevidím důvod) a mluvila jsem o ní, když se někdo zeptal - byl to prostě fakt, se kterým jsem nemohla udělat nic jiného, než si na něj zvyknout. V práci jsem proto, že jsem nemocná, také potíže neměla.

4. Jakou jsi podstoupila léčbu po zjištění diagnozy?
Začala jsem užívat Prednison a při atakách, když to bylo nutné, jsem chodila na infúze Solu-Medrolu. K tomu několik přípravků tlumících rozvoj vedlejších účinků hlavní léčby (žaludeční obtíže, osteoporóza apod.).

Hanka je velká bojovnice a já jí děkuji, že i přes všechny problémy byla ochotná odpovídat.