Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lupénka - psoriázis

21. 4. 2007Příčiny

Nejsou příliš jasné. Její projevy jsou způsobeny nadměrnou tvorbou kožních buněk v horní vrstvě pokožky. Existují různé formy, podle závažnosti projevů, jejich charakteru a částí, které postihuje.

U zdravého člověka se obnovuje kůže každých 28-30 dní. Postupně dozrávají buňky a pohybují se od spodních vrstev k povrchu. U pacienta, který má lupenku, je tento proces asi 15x rychlejší. Změněný metabolismus buněk vede v kůži postižené lupenkou k typickým projevům tohoto onemocnění. Tyto patologické projevy jsou vyvolány faktory, jako jsou streptokokové nákazy, virové infekce, hormonální změny, poruchy látkové výměny (cukrovka), psychické stresy.

Lokalizace

Lupenka se vyskytuje hlavně na loktech, vlasaté části hlavy a v oblasti kosti křížové.

Příznaky

Ploché, okrouhlé pupínky, cihlově červené barvy, kryté stříbřitými, drolícími se šupinami. Škrábání šupin vytváří dojem drolícího se vosku. Po úplném odstranění šupin můžeme vidět drobné tečkovité krvácení. Pupínky mohou splývat do drobných, ale i velkých mapovitých ložisek.

Průběh onemocnění

Období akutního výsevu – většinou u dětí a mladších pacientů, v důsledku některého, výše zmíněného faktoru, dochází k výsevu drobných pupínků velikosti špendlíkové hlavičky až po velikost čočky, kryté stříbřitou šupinou. K výsevu dalších pupínků dochází v místech mechanického, fyzikálního nebo chemického podráždění (škrábání, sluneční paprsky...).
Období chronicity – pupínky splývají do rozsáhlých ložisek, i když se vyhojí, v oblasti loktů, kolen a vlasaté části hlavy přetrvává, po odhojených ložiscích zůstávají na kůži dočasné změny zabarvení kůže. Chronická forma je často spojena s onemocněním kloubů, které se rychle deformují. Postiženy mohou být i nehty s jejich následným odloučením.
Období latence - projevy lupenky mohou úplně vymizet na několik let, nebo přetrvávat jen na loktech a kolenou.

 

Léčba

Snížit dráždění kůže
Léčiva předepsaná lékařem
Přírodní preparáty

Výborným lékařem je moře

Zajímavé výsledky má klimatická přímořská léčba. Tady dominuje pobyt u Mrtvého moře, nejníže položeného moře na zeměkouli. Nad hladinou se neustále vznáší mlžný opar minerálií, který filtruje nežádoucí paprsky. Ten, kdo nemůže k moři, si může alespoň doma ve vaně připravit koupel z tamější minerální soli. Citace www.21stoleti.cz

Léčba je individuální, záleží na vašem momentálním stavu. Další informace vám podá váš ošetřující lékař.