Jdi na obsah Jdi na menu
 


Těhotenství

Příspěvky

Porod z pohledu miminka

29. 4. 2007

Milé maminky, ke konci těhotenství se ve vašem těle odehrává mnoho změn, připravujících vrcholnou fázi těhotenství - porod dítěte. Pojdme si k tématu povědět něco více.
 

Jak poznám, že budu rodit?

28. 4. 2007

Těhotenství se přiblížilo ke svému konci a vy již netrpělivě čekáte, kdy příjde hodina H a váš malý človíček vykoukne na svět. Pro ženy, které dosud nerodily, může být rozpoznání blížícího porodu těžší. V tomto článku se dočtete, jak příchod porodu poznáte.
 

Infekce v těhotenství

21. 4. 2007

Infekční nemoci probíhají většinou v těhotenství s více komplikacemi. Obranná aktivita není zvýšena, a proto hlavní ochrannou bariérou pro plod je placenta. Bohužel přes ní mohou pronikat toxiny, viry a menší bakterie.
 

Porodní poranění

21. 4. 2007

Při porodu může dojít i k poranění novorozence. Především dochází k poranění novorozence mechanicky, když při procházení porodních cest působí tlak. Dále při komplikovaných, dlouhotrvajících porodů (konec pánevní, velký plod, klešťový porod). Velký tlak působí i při normálním porodu.
 

Narodilo se s postižením

21. 4. 2007

V dnešním článku se dočtete o vývojových vadách, s kterými se může miminko narodit.
 

Plodová voda a pupečník

21. 4. 2007

Plodová voda  je čirá tekutina, v termínu porodu někdy mírně zkalená. Obsahuje v nízké koncentraci glukozu, bílkoviny a močovinu. Jsou v ní také odloupané povrchové buňky kůže a sliznic plodu. Mázek a lanugo. Na konci těhotenství je jí 700-900 ml.


 

Patologické těhotenství - eklampsie

21. 4. 2007

Je to jeden z nejzávažnějších porodnických stavů, který může vzniknout z postupného zhoršování příznaků preeklampsie, ale také náhle, bez předchozích problémů. Časté jsou křeče, které mohou přejít v těžký komatozní stav.

 

Krvácení v těhotenství

21. 4. 2007

Každé krvácení v těhotenství je považováno za jeho ohrožení. V raném těhotenství může být příznakem hrozícího potratu, ve druhé polovině, hlavně v posledních měsících, se krvácením projevuje vcestné lůžko, někdy i lůžko předčasně odlučující. Žena, která krvácí, musí být ihned odvezena do nemocnice.
 

Jaké prádlo v těhotenství

21. 4. 2007

Jste těhotná a nevíte co na sebe? Jaká podprsenka je nejvhodnější? Inspirujte se tímto článkem. 
 

Patologické těhotenství - gestozy

21. 4. 2007

Těhotenství i porod jsou fyziologické děje, pro které je organismus přizpůsoben. Mohou však vzniknout patologické situace, které dle svého typu a stupně mohou komplikovat těhotenství i porod, a tak ohrozit život plodu i matky.