Jdi na obsah Jdi na menu
 


Braňte se klíšťatům

21. 4. 2007


Nejčastěji se vyskytují v nižších polohách, ale jejich výskyt je zaznamenáván i v lokalitách 700 - 800 m n.m. Klíšťata nepadají ze stromů, nýbrž čekají na svou kořist přichycena v trávě ve výšce od 20 cm až do 1,5 m. U klíšťat rozeznáváme 4 stádia: vajíčka, larvy, nymfy a dospělé jedince (imaga). Larvy, nymfy i dospělí jedinci mohou sát krev na člověku, a pokud jsou infikovaná, mohou přenést infekci na člověka.

Vývojová stadia mají na "hlavičce " bodavý orgán, hypostom, kterým jsou pevně přichycena v kůži. Klíště do rány vylučuje sliny obsahující protisrážlivé látky i látky působící místní znecitlivění. Sliny mohou obsahovat původce nákazy, proto délka přisátí klíštěte úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Na svém hostiteli klíště vyhledává k přisátí teplá místa s měkkou kůží, nejčastěji krk, břicho, ale i nohy, ruce a hlavu.

Pokud nalezneme na těle klíště, musíme ho co nejrychleji odstranit.


Jak na to:

Nejlépe tupou pinzetou opatrně uchopte klíště co nejblíže ke kůži a hýbejte s ním do stran, dokud se samo neuvolní. Na klíště nic nekapejte! Klíště by bylo přidušené a začalo by zvracet´, do těla by se dostalo více nebezpečných toxinů. Ranku poté  vydezinfikujte. Vyvarujte se přímého kontaktu s klíštětem! Klíště je nejlepší spálit, nikdy jej nemačkáme nehty, mohlo by dojít k přenosu nákazy.

Jaká je prevence před klíštětem a nákazou?

Mít ochranné oblečení - vysoká obuv, světle barevný oděv s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi zastrčenými do ponožek, na světlém oděvu lze přítomnost klíšťat snáze odhalit.
Pužívat repelentní prostředky proti klíšťatům.
Po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch.
Včasná návštěva lékaře v případě zdravotních problémů (zčervenání kůže, bolest hlavy, kloubů, příznaky chřipky).
Nejlepší ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování.

Jaké nemoci může klíště přenášet?

Lymeská boreliózaBakterie nazývané borreli, proniknou ze zažívacího traktu klíštěte zpravidla do 12 hodin po přisátí do krevního oběhu a šíří se dále v lidském či zvířecím organismu.
Skvrna 30-50 mm ve středu může blednout.
Bolest hlavy a svalů.
Častý bývá zánět kloubů a svalů.
Někdy se vyskytují i projevy zánětlivého postižení nervového systému s obrnami, bolestmi a známkami zánětu mozkových blan, mozku i míchy.
Vzácně bývá postiženo srdce.

Ehrlichióza


Má podobný klinický obraz jako borelióza, nejběžněji horečku, pocit slabosti, bolesti hlavy,  svalů a kloubů.

Klíšťový zánět mozku (klíšťová encefalitida)Nejčastěji nakazí přenesení viru klíšťové encefalitidy přisátím infikovaného klíštěte při pobytu v listnatých či smíšených lesích.
Alimentární cestou - použitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků, které pocházejí z infikovaných zvířat.
Nejzávažnější forma postihuje nejčastěji lidi nad 60 let.
Vyskytují se případy s lehkým průběhem, připomínajícím spíše virové onemocnění dýchacích cest, ale také klinicky závažné formy onemocnění s dvoufázovým průběhem a různě těžkým postižením centrálního nervového systému.
Při dvoufázovém onemocnění se v první fázi objevují netypické chřipkovité příznaky, pak následuje 4-10 denní období, kdy se pacient cítí zcela zdráv. Pro druhou fázi jsou typické vysoké horečky a příznaky postižení centrálního nervového systému různé závažnosti (od bolestí hlavy a světloplachosti přes poruchy spánku, paměti, koncentrace, dezorientaci a postižení hlavových nervů až po ochrnutí ruky či selhání důležitých center v prodloužené míše a smrt).

OČKOVÁNÍ proti klíšťové encefalitídě:

Jedna dávka vakcíny bývá 0,5 ml. Primární imunizace je prováděna třemi dávkami. Druhá dávka se podává po 1 až 3 měsících a třetí dávka po 9 až 12 měsících. Toto očkování se označuje jako pomalé schéma očkování. Dosažení úplné ochrany vůči klíšťové encefalitidě je časově náročné, a proto existuje alternativní způsob očkování podle tzv. zrychleného schématu očkování, kdy se druhá dávka vakcíny podává po 14 dnech, což u očkované osoby zajistí rychlé vytvoření séroprotekce. Tyto osoby jsou do jednoho měsíce po očkování 2 dávkami krátkodobě chráněny (tj. po dobu 6-12 měsíců) vůči klíšťové encefalitidě. Pro vytvoření dlouhodobé ochrany se podává třetí dávka po 9-12 měsících. Jiné tzv. zkrácené schéma očkování je tvořeno třemi dávkami, které se podávají po 7 dnech a po 14 dnech. U osob s imunodeficiencí nebo osob starších 60 let se doporučuje rozšířit základní očkování o jednu dávku navíc, pokud nebyla dosažena dostatečná séroprotekce.

Jak se podává?

Vakcína se podává intramuskulárně, nejčastěji nad úpon deltoidního svalu nebo do horního zevního kvadrantu hýžďového svalu. Ve výjimečných případech, např. při hemoragické diatézi, může být vakcína podávána rovněž subkutánně. Vakcína se nesmí aplikovat nitrožilně.