Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tetanus aneb co se v hlíně skrývá

21. 4. 2007


Fekáliemi se dostane do půdy. Má schopnost zapouzdřit se a vytvořit odolnou formu - spor. Díky tomu přežívá v zemi desítky let. Do těla vnikne ranou, která byla znečištěna hlínou s Clostridiem. Mohou to být hluboké rány, ale i drobné ranky. Nejčastěji se člověk poraní o třísku nebo hřebík. V ráně se spory ´probudí´ a bakterie se začnou množit. protože v ráně je málo vzduchu, je to ten pravý ráj pro produkci toxinů. Ty lehko pronikají do nervů a šíří se dál. Působením na nervová vlákna vznikají křeče typické pro toto onemocnění.

K dalším druhům tetanu patří onemocnění novorozenců, ke kterému u nás nedochází, protože v naší zemi je uzákoněn porod v nemocnici. K nakažení novorozence dochází, když je bakterie zanesena do pupečníku během porodu, který probíhá např. na poli. Úmrtnost u novorozenců je 100%. Další formou tetanu, která se u nás nevyskytuje (díky uzákoněnému umělému přerušení těhotenství) je gynekologická . Onemocnění postihuje ženy po potratu mimo nemocnici, při kterém může dojít k infekci dělohy. Úmrtnost je velmi vysoká.

Inkubační doba je 3 až 30 dnů.. Při inkubaci kratší jak 7 dní je předpověď velmi špatná.

Průběh

Onemocnění začíná symetrickou křečí žvýkacích svalů (trismus), stahem mimického svalstva obličeje a tuhnutím svalstva šíje. Nemocný má stažená ústa a těžko polyká. Výraz obličeje připomíná křečovitý smích. Poté dochází k napínání kosterního svalstva, objevují se křeče a stuhnutí laryngu. Čím kratší je interval mezi trismem a křečemi, tím je prognoza horší. Při vzniku křečí dochází k zástavě dechu, velkému pocení a zrychlené srdeční činnosti. Křeče jsou značně bolestivé. Na začátku objevují občas, později jejich frekvence zvyšuje. Mohou být vyvolány i zvukem nebo dotykem. Člověka s tímto druhem křeče poznáme snadno, protože je pro něj typické prohnutí v bedrech, které pripomíná napjatý luk. ke křečím se dále přidává pocení, zvýšená tělesná teplota, vyšší krevní tlak a zrychlená srdeční činnost.

Diagnóza

Nejprve lékař provede odběr anamnézy, při které zjišuje zda pacient nemá nějaká poranění, ale i zda je očkován proti tetanu. Poté lékař přistoupí k vyšetření svalové síly, napětí svalů a hledáním charakteristických příznaků. Dále se může odebrat vzorek tkáně nebo sekret z rány, ve kterém se může potvrdit přítomnost Clostridia. Aby se předešlo mylné diagnoze a záměně s jiným nervovým onemocněním, může se provést lumbální punkce a následné vyšetření mozkomíšního moku.

Léčba

- podání lidského globulínu (TEGA)
- pacient je uložen na jednotku intenzivné péče
- onemocnění přežívá asi polovina pacientů
- imunita není trvalá!

Prevence

- základní očkování probíhá 9.-12. týden věku dítěte, 13.-16. týdne, 17.-20.týden, 18.-20.měsíc, 5.rok, 14. rok, poté za 10-15 let
- u rizikových povoláních to může být i 5 let
- důkladné očištění každé rány
- na zahradě pracujte v rukavicích

Další informace o očkování, včetně komplikací naleznete na vakcíny.net.