Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pijete dostatečně aneb pitný režim

21. 4. 2007 

Celkové množství záleží na věku a skladbě těla. Lidé s většími svaly mají větší podíl vody, protože svaly obsahují 3x více vody než tuková tkáň. Postupně, jak člověk stárne, podíl vody klesá. Zatímco po narození tvoří 75%, ve stáří jen 50%. U dospělého jedince se za den vymění 6% tělesné vody. Na ztrátu vody reaguje organismus velmi citlivě. Již při ztrátě 3% tělesné vody se tělesný výkon člověka snižuje. Nedostatečné množství vody může mít za následek až 30% úbytek energie. Velká ztráta může vést ke kolapsu krevního oběhu. Voda v organismu slouží jednak jako regulátor teploty (brání přehřátí organismu-pocení), eliminace odpadních látek (moč), je také důležitá při buněčných procesech.

Spolehlivým měřítkem potřeby vody však není žízeň. Pocit žízně ovlivňuje například věk či prostředí, proto musí být dodržován určitý plán příjmu tekutin, který zaručí odpovídající hydrataci organismu. Tento plán nazýváme pitný režim.

Dětský i dospělý organismus potřebuje denně 2 - 2,5 litru tekutin. V teplém počasí a při pohybu je to samozřejmě více. Výjimku tvoří lidé, kteří jedí více jak 600 gramů ovoce denně. Přísun nápojů během dne by měl být rovnoměrný. Nejvhodnějšími nápoji jsou voda (balená i z vodovodu), čaje, ředěné ovocné džusy, přírodní minerální vody. Zcela nevhodné je časté pití limonád, kávy a toniků.