Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bolí Vás hlava?

21. 4. 2007

Nejdříve si bolest hlavy rozdělíme na dvě skupiny. Na primární, kam patří tenzní bolest hlavy a migréna, a sekundární, kam patří bolest způsobená nějakým druhotným onemocněním, například nádory, podráždění trojklanného nervu, nitrolebeční krvácení nebo onemocnění zad.

Tenzní bolesti patří mezi nejčastější. Je to civilizační onemocnění, které postihuje 30-80% pacientů. Lokalizace je různá, nejčastěji oboustranná bolest hlavy, různého charakteru a délky trvání, bývá pulsující.

Vyznačuje se ostrou, pulsující bolestí, která připomíná obruč kolem hlavy nebo svíravou čepici. Objevuje se po stresu nebo při únavě, u poruch spánku nebo depresi. Při fyzické aktivitě se nezvyšuje.

Z vyšetření, která se provádějí, je to hlavně vyšetření bolestivosti svalů na hlavě.

Mezi druhy léčby patří:
- akupresura - tření spánků, kořene nosu, oblasti mezi ukazovákem a palcem
- dostatečné pití tekutin
- čaje z meduňky a heřmánku
- procházka přírodou
- léky analgetika, kam patří ataralgin, paralen, ibalgin ap.

Při středně těžké bolesti, která více ovlivňuje život pacienta, je vhodné navštívit lékaře, aby se zjistilo případné sekundární onemocnění. K léčbě se relaxace, autogenní tréninky nebo aplikace tepla.

Migréna

Důvod tohoto onemocnění není příliš jasný. Příčinou je zřejmě nedostatek látky zvané serotonin, které zapříčiní vznik sterilního zánětu, který dráždí trojklanné nervy a způsobuje abnormální přenosy vzruchů. Někdy je toto onemocnění geneticky zakódované.

Vyvolávacím mechanismem je stres, doznívání emocí, nadměrný hluk, mihotavé světlo, změny počasí, výkyvy hormonální hladiny, období ovulace a menstruace a premenstruační syndrom. Z jídel migrénu může vyvolat červené víno, alkohol, některé pachy nebo léky. Do 14 let věku pacienta není rozdíl v pohlaví, ale po tomto věku mají migrénu 3x častěji ženy než muži. Je to dáno výkyvem hormonů u žen.

A jak se migréna projevuje?
První fáze se nazývá fáze protromů. Pacient se necítí dobře, je podrážděný, nedobře naladěný, má chuť na sladké, objevuje se v 20% aura. Ta se projeví senzorickými vjemy jako je, blikání, záblesky, obrazce. Dále se může objevit mravenčení, paréza, porucha řeči. Vlastní bolest hlavy bývá jednostranná nebo se strany mění. Je to velice silná bolest od zátylku směrem k čelu. Fyzická aktivita stav zhoršuje. Doprovází ji také vedlejší příznaky - nevolnost, zvracení, fotofobie, fonofobie (citlivost na světlo a hluk). Období po záchvatu trvá 24 hodin a projeví se únavou, bolestí zad a nechutenstvím.

Jak se vyšetřuje?
Lékař zapisuje anamnézu, kde se dotazuje na vše, co se bolesti týká. Dále se provádí vyšetření na vyloučení jiných onemocnění.

Léčba migrény je farmakologická, kdy se podávají nesteroidní antirevmatika, betablokátory, léčiva zvaná triptavy (posilují serotonin), relaxační léčba, aromaterapie. Doporučuje se omezit tuky.