Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krvácení v těhotenství

21. 4. 2007

Vcestné lůžko (placenta praevia)

Je uloženo v dolním děložním segmentu a částečně nebo úplně překrývá vnitřní branku. Podle uložení lůžka se rozlišuje:
- nízké nasedání - placenta nesahá dolním okrajem k vnitřní brance
- marginální placenta praevia - dolní okraj placenty dosahuje k vnitřní brance
- parciální placenta praevia - placenta částečně překrývá vnitřní branku
- totální, centrální placenta praevia - překrývá celou vnitřní branku

Vcestné lůžko se při rozvíjení dolního děložního segmentu v posledních 3 měsících těhotenství začíná odlučovat, což vyvolá krvácení. Někdy je slabé, ale může být i silné. Krvácení se opakují. Placenta praevia představuje velké nebezpečí pro těhotnou (krevní ztráty až šok) i pro plod (smrt z důvodu nedostatečné funkce placenty).

Při podezření na vcestné lůžko podstoupí žena ultrazvukové vyšetření. Podle závažnosti krvácení a délky těhotenství se léčí buď klidem na lůžku a vyčkáváním na dobu, kdy bude plod schopen života, nebo při velkém krvácení se ukončí těhotenství císařským řezem. Vždy se hradí krevní ztráta, provádějí se protišoková opatření a kontroluje se krevní srážlivost.

V dnešní době je součástí druhého ultrazvukového vyšetření ve 30.-32. týdnu těhotenství také stanovení umístění placenty. Ženy jsou pak vyšetřovány opakovaně, protože do 9. měsíce je šance na změnu. Ženy s nejtěžším stupněm jsou hospitalizovány a těhotenství se včas ukončuje císařským řezem, aniž by se čekalo na krvácení. Tím se zvýší bezpečnost pro matku i dítě.


Předčasné odlučování normálně nasedajícího lůžka

Je to částečné nebo úplné odloučení lůžka v průběhu těhotenství. Může se to stát u preeklampsie, po úderu do břicha, ale také bez jakékoliv zevní příčiny. Krev se hromadí mezi placentou a děložní stěnou, někdy krev děložním hrdlem odtéká. Děloha je bolestivě napjatá.

Podle rozsahu odloučení rozeznáváme tři stupně. Při druhém a třetím se k prkenému břichu přidává anémie, bledost, nitkovitý zrychlený pulz a snížení krevního tlaku. Je nutné co nejrychleji ukončit těhotenství císařským řezem.