Jdi na obsah Jdi na menu
 


Infekce v těhotenství

21. 4. 2007

Plod může být ohrožen v několika směrech. V časném těhotenství je to vznik vrozených vad - nejvíce nebezpečné jsou zoonozy (přenos nemocí ze zvířat a virové infekce). Časté jsou též potraty. Pozdějším následkem může být předčasný porod, porod postiženého nebo mrtvého dítěte. Plod postihují nejen infekce, ale i porušená činnost placenty a vysoké horečky, které mohou infekční onemocnění doprovázet.

Virová onemocnění

Virové infekce velmi snadno pronikají do plodového vejce. I mirně probíhající formy onemocnění jsou pro plod nebezpečné.

Zarděnky
Nejnebezpečnější virová choroba, která v prvních třech měsících může závažně poškodit zárodek. Způsobuje poškození oka, ucha a srdce (to se dohromady nazývá Greggova trias). Později vyvolá zánět srdečního svalu a mozkových plen. Může zapříčinit mentální retardaci.

Spalničky, příušnice
V těhotenství mají horečnatý průběh s následným potratem či předčasným porodem. Mohou také v prvním trimestru způsobitt rozštěpy rtů, srdeční vady, hluchotu a mentální poruchy.

Cytomegalovirus
Může způsobit otok placenty a plodu. Poškození mozku s následnou retardací a hluchotou.

Infekční zánět jater
Nejčastěji se vyskytuje typ B. Plod je ohrožen především porušenou jaterní funkcí matky, hlavně na konci těhotenství. I samotnou infekcí.

Chřipka
Může v prvním trimestru zapříčinit poruchy mozku, rozštěp rtu a deformace končetin.

Zoonozy
Tato onemocnění se na člověka přenášejí převážně z domácích zvířat. Původcem jsou bakterie a prvoci.

Toxoplasmoza
Je nejčastější zoonozou u nás. Vyvolává jí prvok Toxoplasma gondii, který se přenáší z domácích savců. Toto málo příznakové onemocnění může vyvolat závažné poškození. Patří sem Sabinova tetráda - hydrocefalus, poškození mozkových a očních tkání, nitrolební kalcifikace. Plod se rodí mrtvý, nebo dochází k potratu.

Listerioza
Je způsobena bakterií a přenáší se z dobytka. Projevy má podobné jako chřipka, provázené vysokými teplotami. Následkem může být potrat, předčasný porod, otok placenty, nedostatek kyslíku nebo odumření plodu..... Novorozenci mají na sobě jasně červenou vyrážku a občas zánět mozkových blan.

Bruceloza
Poměrně vzácné onemocnění, které přenáší skot. Může vyvolat potrat.

Sexuálně přenosné nemoci

AIDS
Syndrom získané imunodeficience je vyvolán HIV viry. Virus prochází placentou a způsobuje růstové retardace, potrat nebo předčasný porod. Při časné infekci může způsobit obličejové vady plodu, zduření mézních uzlin, zvětšení jater a sleziny. Infekcí se dítě může nakazit i během porodu, nebo při kojení, které se proto zakazuje.


Herpes viry

Mohou vyvolat potrat. Plod se může nakazit i při porodu. těhotenství se v tomto případě ukončuje císařským řezem.

Papiloma vgiry
Vyvolávají tvorbu výrustků na zevním genitálu. V průběhu těhotenství je jejich růst výraznější. Následkem může být potrat nebo předčasný porod.

Kapavka
V těhotenství je prudčí průběh, může vyvolat bolesti v břiše a potrat. Plod je ohrožen při porodu infekcí spojivkového vaku. Proto se po porodu provádí ošetření spojivek.

Syfilis
Infekce před těhotenstvím nebo na jeho počátku vyvolává potrat. Odumření poškozeného plodu je doprovázeno velkou, typicky změněnou placentou. Poškození je menší, čím je těhotenství v době získání infekce vyšší. V posledních 6 týdnech plod není ohrožen.