Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak poznám, že budu rodit?

28. 4. 2007
8

Příznaky si rozdělíme do dvou skupin. První skupina zahrnuje příznaky, které značí, že porod se uskuteční v dohledné době. Druhá skupina ukazuje na příznaky počínajícího porodu.

Jak poznáte, že se porod již blíží?

- váha vám již nestoupá, v posledním měsící můžete i zhubnout
- břicho se mírně zmenší a poklesne
- tím, jak břicho poklesne, tlačí na močový měchýř a objeví se častá potřeba močení
- může se vám lépe dýchat, když břicho klesne
- pohyby plodu jsou méně časté
- poslíčci - bolest v podbřišku, která se objeví 2-3 dny před porodem; žena, která ještě nerodila, je může pokládat za počátek porodu - trvají několik hodin a opakují se po dnech, nejsou však pravidelné a děložní hrdlo neotevírají

Jak rozeznáte poslíčky od pravých stahů?

Pokud chcete rozeznat poslíčky od porodních stahů, můžete se například uložit do vany s teplou vodou a tam vytrvat alespoň půl hodiny. Pokud bolesti neustanou a zvyšují se, je lepší odjet do nemocnice. Tam vás lékař vyšetří a určí, zda se jedná o začátek porodu.

Jak poznáte začínající porod?

- Odchod hlenové zátky - před rodidly naleznete hustý hlen který může být krvavě zbarven, spolu s tím se objeví děložní stahy, může však nastat situace, kdy odejde zátka, ale stahy se nedostaví.

Kontrakce - bolesti začínají v zádech nebo zasahují do stehen. Přidají se stahy v břiše, které mohou připomínat silnou menstruaci. Pokud jsou kontrakce pravidelné, břicho ztvrdne. To si maminka může ověřit i sama, přiložením ruky na oblast nadbřišku. Délka stahů je okolo 40 sekund, asi 4x za hodinu, v intervalu 15-20 minut. Mezery se postupně zkrátí a délka stahu se prodlouží. Až začnete pociťovat pravidelné kontrakce, je na čase zavolat sanitku či požádat někoho z rodiny o odvoz do nemocnice.

- Odtok plodové vody - vak, v kterém je miminko uloženo, se protrhne a tekutina vytéká ven. Může odtéct náhle, ale častější variantou je slabý pramínek. Ne vždy se dostaví pravidelné kontrakce. Vždy je však rodička přijata na porodnické oddělní, z důvodu rizika infekce miminka.

Někdy se plodová voda může zaměnit s výtokem, který se na konci porodu někdy vyskytuje. Jak jej rozeznáte?

Plodová voda vytéká stále, až do konce porodu, na rozdíl o výtoku, který je nepravidelný,

Krvácení
Ano, i slabé krvácení může být znakem počínajícího porodu. Pokud začnete intenzivně krvácet a krev je jasná, je na místě ihned odjet do porodnice.

Pokud máte obavy, raději do porodnice odjeďte. V kvalitním zařízení vám poskytnou pomoc a radu, i když se ještě o porod nebude jednat. Je lepší se dostavit dříve, než přejet pozdě.