Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porodní poranění

21. 4. 2007

Hlava se tvarem přizpůsobuje porodním cestám, tak že se lebeční švy mírně přesouvají přes sebe. Proto velmi lehko může dojít ke zhmoždění tkání a ke krvácení z porušených cév.

Porodní nádor
Patří mezi nejčastější porodní poranění. Jedná se o otok tkáně a podkoží v místech, kde plod naléhal na porodní cesty. Při porodu hlavičkou je to hlavně na záhlaví, občas na obličeji, při porodu koncem pánevním to bývá zadeček a genitálie. Porodní nádor zmizí v průběhu několika dní po porodu.

Kefalhematom
Je to krevní výron pod temenní okosticí nebo pod týlní kostí. Od porodního nádoru se liší tím, že je pružný na pohmat, přesně ohraničený a nepřesahuje okraje kosti. Malé krevní výrony se vstřebají za několik týdnů, velké mohou kalcifikovat a vytvářet kostní hrboly, které deformují hlavičku a přetrvávají dlouhou dobu.

Poranění kostí
Vzniká po porodu tam, kde bylo použito násilí. Může postihnout všechny kosti. Nejčastější je zlomenina kliční kosti, která vzniká při vytáčení ramének. Pohyb končetin je omezený, Moorův reflex je na postižené straně neúplný nebo úplně chybí. Méně časté jsou zlomeniny ramenní nebo stehenní kosti. Zlomené kosti se musí znehybnit.

Poranění nervů
Může vzniknout při těžkých porodech, kdy je vyvinut nadměrný tah či tlak. Dochází k zhmoždění a přetržení nervové tkáně. Nejčastěji je postižen nervový pletenec horní končetiny, může vzniknout slabá obrna.

Horní typ obrny (Duchene Erb) - horní končetina je stočena dovnitř a uložena podél těla. Dítě pohybuje prsty a má výbavný úchopový reflex.

Dolní typ obrny (Klumpkeové) - je méně častý, dítě nepohybuje prsty, nemá úchopový reflex, pohyblivost v rameni je bez omezení.

Léčbou je rehabilitace. Pokud došlo k přetržení nervu, je nutná neuroplastika. Poranění lícního nervu způsobuje jeho obrnu, která se zjistí při pláči.

Poranění mozku a míchy
jsou závažné stavy, které ohrožují život novorozence a mohou mít trvalé následky. Při jejich vzniku kromě tlaku působí i nedostatek kyslíku, což může poškozovat nervové buňky a zvyšovat riziko krvácení do mozku. Novorozenci jsou po porodu apatičtí, nereagují na bolestivé podněty, nebo jsou naopak zvýšeně dráždiví až ke vzniku křečí. Chybí novorozenecké reflexy, mívají poruchu dýchání, neudrží tělesnou teplotu. Vydávají typický cerebrální křik s vysokou intonací.

Léčba zabezpečí základní životní funkce, tělesnou teplotu a výživu dítěte. Při těžkém krvácení nebo nedostatku kyslíku v mozku děti umírají nebo mají trvalé následky (dětská mozková obrna).