Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plodová voda a pupečník

21. 4. 2007
Plodová voda  je čirá tekutina, v termínu porodu někdy mírně zkalená. Obsahuje v nízké koncentraci glukozu, bílkoviny a močovinu. Jsou v ní také odloupané povrchové buňky kůže a sliznic plodu. Mázek a lanugo. Na konci těhotenství je jí 700-900 ml.

Je-li plodové vody více, mluvíme o polyhydramniu (obrázek2) při menším množství se jedná o oligohydramnium. Tyto odchylky jsou častým průvodcem vývojových vad plodu. Plodová voda se poměrně rychle obměňuje, přibližně 500 ml za 24 hodin.

Plodová voda představuje ideální prostředí pro plod: umožňuje mu pohyblivost, zajišťuje stálou stálou teplotu, chrání před otřesy, chrání i placentu a její krevní oběh před tlakem. Zajišťuje, aby na celé tělo působil stejný tlak. Pomáhá při porodu, protože soustřeďuje děložní činnost směrem dolů.

Do plodové vody přecházejí zplodiny a buňky. Proto v případě potřeby, můžeme získat vzorek, například na genetické vyšetření. Toto vyšetření se nazývá amniocentéza a provádí se vpichem přes bříšní a děložní stěnu pod ultrazvukovou kontrolou. Plodovou vodu v dolní části plodového vejce (vaku blan) vyšetřujeme endoskopickým nástrojem (nástroj, kterým prohlížíme dutiny) - amnioskopem. Jím můžeme hodnotit barvu a čirost plodové vody.

Pupečník
je provazec o průměru 15-20 mm, nejčastěji 60 - 70 cm dlouhý, spojující plod s placentou. Uvnitř jsou v rosolovité hmotě uloženy dvě pupečníkové tepny, které vedou odkysličenou krev od plodu k placentě, a jedna žíla, kterou protéká okysličená krev od placenty k plodu.

Také u pupečníku může nastat problém, jedná se o:

Otočení pupečníku

Kolem krku , trupu nebo končetin plodu. Jeho výskyt je docela častý a může při utažení závažně poškodit průtok krve pupečníkem. Plod má tedy nedostatek kyslíku.


Naléhání a výhřez pupečníku

Při naléhání je pupečník uložen v dolním vaku blan. Jakmile se blány poruší, pupečník se dostane ven . Může se to stát i normálnímu pupečníku při prudkém odtoku plodové vody. Také zde, může dojít ke stlačení pupečníku.

Uzly pupečníku

Mohou být pravé nebo nepravé. Nepravé  jsou z rozšířených cév nebo nahromaděním rosolu, který tvoří pupečník. Nebo pravé uzly , kdy hrozí utáhnutí.

Torze pupečníku

Vzniká při otočení v podélné ose  s následným otočením. Plod umírá.

Anomálie úponu pupečníku

Pupečník se může upínat na placentu na jejím okraji nebo v tenkých blanách. Cévy od úponu vedou k placentě. Pokud tyto cévy probíhají dolním polem vaku blan, označujeme je jako vcestné pupečníkové cévy. Při protržení vaku blan nástrojem se mohou cévy porušit a plod může vykrvácet.

Anomálie délky pupečníku

Pupečník může být krátký (pod 40 cm), nebo naopak moc dlouhý (nad 70cm). Krátký pupečník může vyvolat předčasné odloučení lůžka a dlouhý pupečník může naléhat, vyhřeznout nebo se obtočit kolem plodu.