Jdi na obsah Jdi na menu
 


Máte problém s akné?

21. 4. 2007


Akné u dospělých je podobné jako u dospívajících, ale může se lišit. U žen se objevuje nejčastěji na bradě, dolní části tváří, šíje a čelistí, zatímco v pubertě je nejčastější výskyt na čele. U dospělých je výskyt akné na zádech a hrudníku častější než u dospívajícího. Bývá také odolnější na léčbu. Důvodem je pokračování akné z mladšího věku, které nebylo vyléčeno.

Jak akné vzniká?

Vzniká ve vlasových folikulech, zvláště na obličeji a zádech. Každý folikul obsahuje kanálek, kterým chlup roste. Vyústění kanálku na povrchu kůže se nazývá pór. Ke kanálku jsou připojeny mazové žlázy, které produkují sebum (maz). Ten se pohybuje kanálkem k povrchu kůže a z vyústění kanálku se roztírá na pokožku.

U zdravého kanálku se buňky folikulární výstelky neustále odlučují a obnovují. Kanálkem jsou odpraveny pryč. V kůži s akné jsou buňky folikulární výstelky přilnavé a přilepí se ke stěně folikulu a způsobí jeho ucpání. Maz zůstane uvězněn za buněčnou nakupeninou a dochází k jeho hromadění. Bakterie, které se ve folikulu nacházejí, se začnou množit. Během několika dní se tento ucpaný por zanítí a vystoupí na povrch kůže. Akné se poprvé objeví v pubertě, protože se zvyšuje hladina pohlavních hormonů. Můžské pohlavní hormony (androgeny) aktivují činnost mazových žláz, které se zvětší a zvýší tvorbu mazu.

Akné může vzniknout i z jiných příčin, než hormonálních. Z několika druhů jmenuji akné kosmetické, způsobené užíváním krémů, které ucpávají póry a akné tlakové – způsobené trvalým tlakem na kůži, akné dětské vzniká u novorozenců vlivem mateřských hormonů, akné medikamentózní vzniká po některých lécích (hormony, léky na štítnou žlázu), nebo po vitamínech B3, B6 a B12, akné profesionální je způsobena kontaktem s oleji, dehty, chlorem a jodem.

Co způsobuje akné?

Počáteční ucpání se nazývá mikrokomedo. Toto ještě na pokožce nespatříte, může se objevit třeba až za několik týdnů, kdy se na jeho povrchu objeví rohová zátka - komedo.
Uprostřed bývá černá tečka – pravděpodobně tmavý pigment ve folikulu. Zanícením vznikne pupínek – papula. Pokud se nahromaděný maz provalí do okolní tkáně, zareaguje imunitní systém a  dá signál bílým krvinkám, které vytvoří hnis. Takový pupínek se potom nazývá pustula. Při velmi těžkém akné vznikají z pustul velké ohraničené útvary - cysty. Ty zanechávají rozsáhlé jizvy.


Jak pečovat o pleť s akné?

  • Pleť násilím nedrhneme, mohlo by to stimulovat mazové žlázy k další činnosti.
  • Pokožku šetrně ošetřujeme vhodným kosmetickým přípravkem - existuje celá řada produktů proti akné
  • Při těžším akné může doporučit lékař léčebný přípravek ve formě masti. Akné mohou zlepšit i některé druhy antikoncepce. Poraďte se se svým gynekologem.
  • Nikdy nevymačkávejte pupínky. Můžete způsobit infekci a rozšíření pupínků.
  • Vyvarujte se mastných krémů a make-upů, které ucpávají pory.
  • Před cvičením se neličte. Líčení a pot může také způsobit ucpání pórů.