Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poruchy délky trvání těhotenství - ranný spontánní potrat

21. 4. 2007


Ranný spontánní potrat

Jedná se o samovolné ukončení těhotenství do 12. týdne těhotenství. Jsou velmi časté. Údajně v každém osmém těhotenství dochází ke vzniku chromozomální poruchy, která vede ke spontánnímu potratu. Ženami jsou vnímány jako běžné opožděné menstruace.

Příčiny

Chromozomální příčina
Nejčastějším důvodem je chybění chromozomů nebo jejich nadbytek. Důvodem může být jak věkem matky nad 35 let, tak působením škodlivin z prostředí. Z chromozomálního důvodu potrácí 40% žen do 12. týdne těhotenství a 75% žen do 6. týdne těhotenství (z celkového počtu ranných potratů).

Imunologické příčiny
Kdy vznikají protilátky.

Mola hydatidoza
Je to cystická degenerace, která vede spontánnímu potratu, ale také k malignímu (zhoubnému) zvrhnutí.

Infekce
Vzniká při přestupu z cervixu na plodové vejce. Nejčastěji při nedostatečnosti děložního hrdla. Může být způsobena bakteriální, parazitární (toxoplasmoza) nebo virovou infekcí (zarděnky, opar).


Hormonální příčiny
Porucha funkce žlutého tělíska.

Chronické onemocnění matky
Zvýšený počet potratů bývá u žen, které mají cukrovku, poruchu štítné žlázy, poruchu nadledvinek, u vysokého tlaku, u poruchy krevní srážlivosti, u nedostatku vitamínů, u chorob ledvin a u žen s onemocněním srdce.

Akutní horečnaté onemocnění
Onemocnění, k nímž patří například chřipka nebo močová infekce.

Zavedené nitroděložní tělísko

Vlivy prostředí
Různé špatné návyky, ke kterým patří kouření, pití alkoholu a závislost na drogách. Fyzikální vlivy, které zahrnují elektrický proud a záření. A v neposlední řadě fyzické trauma jako jsou například otřesy, těžké únavy nebo i příliš agresivní pohlavní styk.

Psychologické vlivy
U úzkostných pacientek, které již prodělaly několik potratů.

Nevysvětlitelný potrat
I při dokonalých vyšetřeních se příčina nenalezne.

Projevy

Hrozící potrat (abortus imminens) se projevuje slabým krvácením a mírnou bolestí v podbřišku. Příčinou krvácení bývá menstruační cyklus. Pokud nejde o počátek probíhajícího potratu způsobeného závažným poškozením plodového vejce, může dojít při včasné léčbě k zástavě krvácení a těhotenství pokračuje. (obrázek 1)

Počínající potrat (abortus incipiens) - jde již o nezvratnou záležitost, krvácení zesiluje a děložní kontrakce se stávají pravidelnými. Plynuje přejde v probíhající potrat (abortus in cursu), kde se přidá ještě rozšiřování cervikálního kanálu a v děložním hrdle se objeví části plodu.

Úplný a neúplný potrat (abortus completus, incompletus) - plodové vejce se potratí buď celé, a nebo části zůstávají v děloze a vedou ke krvácení a infekci dutiny děložní.

Zamlklý potrat (missed abortion) - odumřelé plodové vejce nevyvolává děložní kontrakce a zůstává v děloze. Pokud nedojde k odstranění, může dojít k jeho infikování, vyvolání nepravidelného krvácení a po určité době může dojít buď k jeho potracení nebo v ojedinělých případech k jeho vstřebání.


Diagnostika

- gynekologické vyšetření
- sledování hladin hCG - jejich pokles je nepříznivým příznakem
- ultrazvuková diagnostika

Léčba

Základem léčby je hospitalizace a klid na lůžku. Aplikují se progesteronové preparáty, které tlumí děložní činnost a u hrozícího potratu je hladina progesteronu snížena. Léčiva hemostyptika, která zvyšují krevní srážlivost. Magnezium, které snižuje děložní činnost. Antibiotika, pokud jsou příznaky infekce. Antianemika, která podporují krvetvorbu. Anti- D globulin Rh negativním pacientkám.

Při neúplném potratu se provádí kyretáž (obrázek 2). Pokud pacientka po potratu nekrvácí, provádí se ultrazvuková kontrola pro nalezení případných zbytků v děloze. Pokud je děloha prázdná, kyretáž se neprovádí, protože je zde riziko ranných nebo pozdních komplikací (endometrioza, mimoděložní těhotenství, sterilita).


Prevence

Cílem je zamezit vlivům, které potrat mohou vyvolat. Vyvarovat se požívání alkoholu a kouření. Ženy, které mají chronické onemocnění, by se měly k těhotenství rozhodnout, jen pokud je jejich nemoc kompenzovaná.