Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vývoj malého človíčka týden po týdnu

21. 4. 2007


Koncem embryonálního období je prakticky ukončena organogeneze (vývoj orgánů) a zevní podoba plodu. Embryo přechází v plod a nastupuje období fetálního (plodového) vývoje. V průběhu následujících 7 měsíců bude plod kontinuálně růst a vývoj stávajících struktur bude ukončen. Vývoj orgánových systémů zlepší jejich funkci. Současně s těmito pochody dojde k přípravě děložní činnosti a porodu a k přechodu plodu do mimoděložního prostředí.

13.- 16. týden

Pokračuje růst plodu. Kůže je tenká a jsou patrny kožní cévy. Oči se posouvají do středu obličeje. Následkem růstu krku a hlavy se uši dostávají na laterální část hlavy. Lanugo (fetální ochlupení) je přítomno na celém těle, zejména na hlavě. Urychluje se vývoj svalů a kostí. Kostra plodu je viditelná rentgenovým vyšetřením. Dolní končetiny jsou delší než horní. Pohyby plodu jsou častější, ale matka je zatím nepozoruje. Střevní trakt produkuje mekonium. Plod polyká plodovou vodu. Začíná ukládání tuku. Délka plodu je 80-140 mm a váží 140-200 gramů.17.- 20.týden

Pohyby jsou natolik časté a prudké, že je matka vnímá jako kopání. Srdeční akce plodu je slyšitelná stetoskopem. Matka plně vnímá přítomnost dítěte v těle. Růst plodu se zpomaluje. Mazové žlázy se aktivují a plod je pokryt mazlavou vrstvou nazývanou mázek (vernix casseosa), který chrání plod před maceračními účinky plodové vody.

Lanugo napomáhá udržení mázku na epidermis (vrchní vrstva kůže). Pokračuje vývoj plic. Dochází k tvorbě plicních sklípků a vytváří se plicní kapilární řečiště. Výměna plynů v plicích zatím není možná.

21.- 24.týden

V tomto období dochází k podstatnému nárůstu hmotnosti. Plod je proporciálně vytvořen.
Kůže je stále vrásčitá vzhledem nedostatku podkožního tuku. Je červená a je vidět krev v kapilárách. Kožní záhyby na dlaních a ploskách nohou vytvářejí individuální tvary. Vlasy rostou. Řasy a obočí jsou jasně zřetelné. Oko je strukturálně vyvinuto a oční štěrbina se záhy otevře. Délka plodu je 200-228 mm a jeho hmotnost 300-800 gramů.

25.- 28.týden

Obličej a tělo dosáhnou vzhledu jaký budou mít při porodu. Výraz "starého muže" je působen červenou vrásčitou kůží. Podkožní tuk začíná vyplňovat některé kožní záhyby. V tomto období dosahuje plod stádia, kdy přežije mimo dělohu. Nicméně plíce a plicní cévy jsou velmi nezralé. Rychle se vyvíjí mozek a nervový systém je schopen vyvolat rytmické dýchací pohyby, i když ne na dlouhou dobu. Plod je schopen částečně regulovat tělesnou teplotu.Oční víčka jsou otevřená. U plodu mužského pohlaví začíná sestup varlat tříselným kanálem do šourku. Ve 28. týdnu těhotenství je délka plodu přibližně 260-300 mm a jeho hmotnost 1000-1200 gramů.

29.- 32. týden

Vývoj tukové a svalové tkáně. Kosti jsou plně vyvinuty, ale ne zcela osifikovány, jsou měkké a ohebné. Dochází k mineralizaci. Kůže je méně vrásčitá a plod dostává novorozenecký vzhled. Plod je růžový a epidermis zesiluje. Nehty přerůstají konce prstů ve 32. týdnu těhotenství. Plod si může poškrábat kůži. Délka plodu je 350 mm a hmotnost 2000 gramů.

33.- 36.týden

Plod pokračuje v růstu, i když ke konci tohoto období dochází ke zpomalení. Lanugo začíná mizet. Délka je v průměru 400 mm a hmotnost 2500 gramů. Plod je ve většině případů schopen mimoděložního života.

37.- 40.týden

Ve 38. týdnu je plod zralý. Kůže je hladká a růžová. Nehty na nohou přerůstají prsty.
Většina lanuga již zmizela. Zůstávají pouze okrsky na ramenou a horních končetinách.
U plodu mužského pohlaví sestoupila varlata do šourku.
U plodu ženského pohlaví zůstávají ovaria uložena vysoko v dutině břišní až do porodu. Plod vyplňuje dutinu děložní v "pohodlné poloze". Vzhledem k tvaru děložní dutiny zaujímá plod většinou polohu hlavou dolů. Obvod hrudníku je asi o 2 cm menší než obvod hlavičky. Bradavky jsou dobře vyvinuty. Je stabilizován cyklus spánku a bdění. Délka plodu v tomto období 45-51 cm a hmotnost 2600-3800 gramů. Mužské plody mají obvykle větší hmotnost než ženské.