Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vypočítat termín porodu

21. 4. 2007


1. Podle prvního dne poslední menstruace


Trvání těhotenství od tohoto data je cca 280 dní = 40 týdnů = 10 lunárních měsíců. Do porodnictví zavedl tento propočet Naegele. Provádíme jej tak, že k prvnímu dni poslední menstruace přičteme 7 dní a odečteme 3 kalendářní měsíce nebo odečteme porodní termín speciálním kotoučem gravidometru:
1. den poslední menstruace + 7 dní - 3 kalendářní měsíce = termín porodu.
Propočet může být nepřesný hlavně při nepravidelnostech termínu koncepční ovulace, spojené často s celkovými nepravidelnostmi menstruačního cyklu. (Posun ovulace o více nebo méně než 7 dnů se vyskytuje v cca 5 % naší populace.)

2. Podle termínu oplodnění

Některé ženy znají datum oplodňující soulože, k tomuto dni přičteme 263 - 273 dnů, což je v průměru 268 dnů = 38 týdnů = 9,5 lunárních měsíců. V běžné praxi odečteme ode dne pravděpodobného oplodnění tři kalendářní měsíce. Nevýhodou je, že je to často nepřesný  údaj těhotné.
Koncepční ovulace minus 3 kalendářní měsíce = termín porodu.

3. Podle prvních pohybů plodu

U prvorodiček (primipar) přičteme k tomuto dni 4,5 kalendářních měsíců, u vícerodiček (pluri- nebo multipar), které pociťovaly pohyby plodu již v předchozím těhotenství, a proto je vnímají dříve, přičteme 5 kalendářních měsíců.
Údaj je značně nepřesný, závislý na subjektivních zkušenostech a vjemech těhotné ženy.

Nejlepší informace Vám poskytne vždy Váš gynekolog!